İşe Yarar Bilgiler

Huawei Asistan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mobil Dünyası
Huawei Asistan

Siri, Google Asistan, Bixby, Breeno veya Xiao Ai, piyasadaki ana üreticilerin sanal asistanlarından bazılarıdır. Ancak Huawei’nin kendi ekosistemini kurma ve onu daha fazla tamamlamaya çalışma ihtiyacı, Celia’yı daha fazla ülke ve dilde entegre etme isteği hızlandırmalarına neden oldu. Celia ile kullanıcıların ihtiyaçlarına sesli komutlarla cevap verebilen ve birçok işlemi cep telefonuna dokunmadan gerçekleştirmemizi sağlayan bir yazılım ile karşı karşıyayız.

Yeni bir asistan olarak nasıl çalıştığı ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bazı sorularınız olabileceğinden, Celia’yı nasıl yapılandıracağınızı ve kullanacağınızı size anlatıyoruz.

Celia Nerelerde Kullanılabilir?

Teknoloji her geçen gün ilerlemektedir. Celia şu anda İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde ve Meksika, Fransa, Kolombiya, Birleşik Krallık, Şili ve İspanya’da mevcuttur. Celia, P40 serisinde mevcuttur ancak Huawei’nin de onayladığı gibi EMUI 10.1’e güncellenen tüm cihazlara ulaşacaktır, yani mobil servisi olmayan tüm cep telefonlarında Google’dan Celia kullanılabilecektir.

Celia Nasıl Etkinleştirilir?

Celia, cihazın kendi ayarlarında, ‘Huawei Assistant’ bulunabilir. Huawei, özel bir düğme de dahil olmak üzere bu asistan için etkinleştirme seçeneklerini ayarlamış ve geliştirmiştir. Celia’yı kullanmaya başlamanın iki yolu vardır.

Yöntem 1: Güç düğmesini 1 saniye basılı tutun ve ses tanıma sistemini ile Celia’yı etkinleştirmek için ekrandaki talimatları izleyin.
Burada hem sesli aktivasyonu hem de güç düğmesi ile aktivasyonu ve ayrıca asistanın dillerini yapılandırabiliriz. Önemli bir nokta, aktivasyonu yeniden yapılandırmak için sesli aktivasyon parametresine tıklamanız gerekir. Bu parametre, asistanın sesimizi daha iyi tanıması için kullanılır.

Yöntem 2: Ayarlar / Huawei AI Assistant> Voice IA’ya gitmemiz gerekecektir. Ardından “Sesle etkinleştir veya Güç düğmesini etkinleştir” seçeneğini seçiyoruz ve Celia’yı etkinleştirmek için ekrandaki talimatları takip ediyoruz.

AI Lens bölümünde QR kodlarını kamera aracılığıyla taramanıza, anında çevirmenize, alışveriş yapmanıza, kalorilerini saymanıza, nesneleri tanımlamanıza ve daha pek çok şeye olanak sağlayan bir Huawei özelliğidir. Bu özellik yapılandırılamaz ve sistemde yerleşiktir.

Yapılandırıldıktan sonra “Merhaba Celia” yazan asistanın yardımını isteyebiliriz. Yaptığınız andan itibaren, aşağıdakiler gibi çeşitli eylemleri otomatik olarak gerçekleştirebiliriz:

  • Bir arama yapabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  • Sesli komutlara göre alarmlar ve hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz.
  • Üçüncü taraf arama, spor, video veya müzik uygulamalarını açabilirsiniz.
  • AI Lens ses kontrolü, alışveriş ve yüz yüze çeviri gibi diğer şeyleri aktifleştirebilirsiniz.
  • Bu eylemlere ek olarak, alarm kurma, yapılacak şeyleri işaretleme, kalori sayma veya Celia’dan bize yakın bir otel bulmasını isteme gibi tüm olağan eylemleri diğer katılımcılarla birlikte gerçekleştirebiliriz.

Gizlilik Garantisi

Sesli komutların gizliliği ve bu tür asistanlara olan taleplerimiz her zaman güvenilir olmalıdır. Telefonlardan talep edilen veriler güvenli bir biçimde işlenir ve belirli bir alet ile ilişkilendirilmez. Bundan dolayı Celia, GDPR uyumluluğu sağlanması için Avrupa Gizlilik Mührü ile sertifikalandırılmıştır.