WhatsApp İnternetsiz Dosya Paylaşımını Aktif Etmek Üzere

Mobil Dünyası
whatsapp dosya transferi

WhatsApp yaklaşan güncellemeyle yakında internet olmadan dosya paylaşımını etkinleştirecek. WhatsApp internetsiz dosya paylaşımı ve kişiselleştirilmiş bilgiler için iletişim notları dahil olmak üzere yeni özellikleri test ediyor.

WhatsApp, mesajlaşma uygulaması için yeni işlevler araştırıyor; öne çıkan bir özellik, kullanıcıların internet bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırarak yerel bir ağ üzerinden dosya paylaşmasına olanak tanıyor. Ayrıca platform, kullanıcıların bireysel kişilere kişiselleştirilmiş notlar eklemesine olanak tanıyan bir kişi notu özelliğini de test ediyor.

WhatsApp’ın Android beta sürümü 2.24.9.22’nin (WABetaInfo’nun izniyle) ekran görüntüleriyle açıklanan yerel dosya paylaşım özelliği, kullanıcıların fotoğraf ve belge gibi çeşitli dosya türlerini yakındaki WhatsApp kullanıcılarıyla yerel bir ağ üzerinden, hiçbir sorun olmadan paylaşabileceğini ortaya koyuyor. hücresel veri veya internet bağlantısı kullanarak. Bu özelliği etkinleştirmek için kullanıcıların yakındaki kullanıcılar tarafından keşfedilebilir olmayı etkinleştirmesi gerekir. Ancak bu izni istedikleri zaman iptal edebilirler ve bu sayede görünürlükleri üzerinde kullanıcının kontrolü sağlanır.

Üstelik WhatsApp, kullanıcılara bu yöntemle dosya paylaşımının uçtan uca şifreleneceğini ve WhatsApp mesajlarının bildiği güvenlik düzeyini koruyacağını garanti ediyor.

Geliştirme aşamasındaki bir diğer özellik ise kişilere not ekleme yeteneğidir. Android beta 2.24.9.17 sürümünün ekran görüntüleri, kullanıcıların kişileri hakkında kişisel notlar ekleyebilmeleri için iletişim sayfasında yeni bir alan gösteriyor. Bu notlar yalnızca onları oluşturan kullanıcı tarafından görülebilir ve ilgili kişilerle paylaşılmaz. Bu fonksiyonun hem mobil uygulamada hem de WhatsApp Web’de mevcut olması bekleniyor .

Bu özellikler şu anda beta test aşamasındadır ve çıkış tarihlerine ilişkin resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak test sırasında kullanıcı geri bildirimi olumlu olursa bu özellikler yakında WhatsApp güncellemesinin bir parçası haline gelebilir.

Daha önceki raporlar, WhatsApp’ın kullanıcı etkileşimini geliştirmek için tasarlanmış yeni bir özellik sunabileceğini gösteriyordu. Beta testi sırasında belirlenen bu yeni özellik, en son çevrimiçi kişileri vurgulayarak kullanıcıların yakın zamanda etkileşimde bulundukları kişilerle kolayca sohbet başlatmalarına olanak sağlamayı amaçlıyor.