İşe Yarar Bilgiler

iPhone Hard Reset Nedir, Nasıl Yapılır?

Mobil Dünyası
iphone modelleri

iPhone telefonlarda hard reset (Hard Reboot) işlemi, telefonlarda oluşan bazı kasmalar, ağır çalışmalar gibi sorunlarda çözüm olabilmektedir. Kilitlenmiş ve donmuş iPhone telefonları yeniden başlatmak içinse tek çözümdür.

iPhone hard reset işlemi ilk duyulduğunda, çoğu kullanıcı bunu fabrika ayarlarına dönme gibi algılamakta ve tüm uygulamaların, şifrelerin, telefonda kayıtlı medya ve diğer her şeyin silineceğinden korkmaktadır. Ancak hard reset işlemi sadece normal kapatıp açma işleminin telefonu kapanıp açılmaya zorlama ile yapılmasıdır ve hiç bir zararı yoktur.

Hard reset işlemi her iPhone modelinde aynı şekilde yapılmıyor. Modele  göre farklı tuş kombinasyonları kullanılıyor. Bu sayfada 6s Plus modeline kadar olan iPhone telefonlar için hard reset işlemini anlatacağız.

iPhone 6S Plus modeline kadar hard reset işlemi nasıl yapılır?

iPhone 6s Plus ve daha alt modellerde hard reset (hard reboot) işlemi yapmak için Açma/Kapatma tuşu ve Home tuşuna aynı anda uzun süre ile basılır. Evet, bu tuş kombinasyonu ekran görüntüsü almak içindir dediğinizi biliyoruz. Ancak bu tuşlara aynı anda basıp bırakmadan beklediğinizde hard reset işlemi başlayacaktır.

Ekran karardığında basılı tutmaya devam edin ve Apple logosunu görür görmez tuşları hemen bırakın. Telefon açıldığında hard reset işlemi yapılmış olacaktır.

Aşağıdaki sayfalarda kullandığınız iPhone modeline göre hard reset işlemi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

iPhone 7 ve 7 Plus Modeli Hard Reset Yapma

İphone 8 ve 8 Plus Hard Reset Yapma

iPhone X ve Sonraki Modeller İçin Hard Reset Yapma