WordPress Ana Sayfada Kategori Yazılarını Gizleme Nasıl Yapılır?

Webmaster Konuları
wordpress ana sayfadan yazı gizleme

WordPress ile hazırladığınız web sitenizde, bazı kategorilere eklediğiniz yazıların ana sayfada çıkmasını engellemek ieteyebilirsiniz. WordPress sitenizi blog tarzında hazırlamış iseniz eklediğiniz her bir yazı ana sayfada son yazı olarak belirecektir. Ancak her hangi bir nedenle bazı yazıların ana sayfada görünmesini istemiyorsanız, bunu yapmanın kolay bir yöntemi, belirli bir veya daha fazla kategoriye ait yazıları ana sayfada gizlemek için eklenti kullanmaktır.

Ana sayfada kategori gizleme için bir çok eklenti bulunuyor. Bizim size bu yazımızda tavsiye edeceğimiz ana sayfada kategori gizleme eklentisi, aynı zamanda bu sitede kullandığımız bir kategori gizleme eklentisidir. Örneğin web sitemizde Firmalar kategorisine eklenmiş yazılar ana sayfada çıkmamaktadır.

WordPress Kategori Gizleme Eklentisi

WordPress ana sayfada kategori gizleme eklentisi olarak en uygun gördüğümüz eklentinin adı Ultimate Category Excluder. Bu eklenti ile sitenizdeki bazı kategorilerin ana sayfada görünmesini engelleyebilir, hatta istediğiniz kategorinin arşivlerde, feed’lerde ve sitenizdeki arama sonuçlarından gizleyebilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz WordPress kategori gizleme eklentisi WordPress sitenizin eklenti ekleme bölümünde Ultimate Category Excluder diye aratarak kurabilirsiniz. İsterseniz bu linkten doğrudan bilgisayarınıza indirerek kurmanız da mümkündür.

WordPress ana sayfada kategori gizleme eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra sitenizin Ayarlar menüsünde Category Excluder diye bir link belirecektir. Linke tıkladığınızda açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.

WordPress kategori yazısı gizleme

Bu bölümde istediğiniz kategorileri ana sayfadan, feed’ten, arşivlerden ve sitenizde yapılan arama sonuçlarından hariç tutabilrsiniz. İngilizce başlıkların açıklamaları şöyledir:

Exclude from Front Page? – Ana Sayfadan Hariç Tut?
Exclude from Feeds? – Beslemeden (feed) Hariç Tut?
Exclude from All Archives? – Bütün Arşivlerden Hariç Tut?
Exclude from Search? – Aramadan Hariç Tut? (site içi arama)

Buradaki işlemleri yaptıktan sonra istediğiniz kategoriler ana sayfadan ve işaretleyeceğiniz diğer bölümlerden gizlenmiş olacaktır. Bunun gibi diğer yazılarımızı sitemizin Webmaster İpuçları kategorisinde bulabilirsiniz.

WordPress ile ilgili tüm konular: