WordPress PAGE Yazısını SAYFA Olarak Değiştirmek

Webmaster Konuları
wordpress page yazısını değiştirme

WordPress ile hazırlamış olduğumuz web sitelerinde gerek tema da gerekse URL kısmında İngilizce kalan bazı yazılarla karşılaşmak her zaman mümkündür. Bu tür konuların bazıları, örneğin “category” yazısının “kategori” veya başka bir şey yapılması WordPress yönetim panelinden ayarlanabiliyor. Ancak bu tür düzenlemelerin bir kısmı genelde temanın functions.php dosyasında bir düzenleme veya kod ekleme yöntemi ile hallediliyor.

WordPress’te URL yapısında “page/1, page/2” diye görünen yerlerdeki “page” yazısını “sayfa” veya istediğiniz başka bir şeyle değiştirmek mümkün. Bunu yapmak için kullandığımız temanın function.php dosyasına küçük bir ekleme yapacağız. Eğer temanızın bu dosyası şifreli ise, tema satıcısı bu tür düzenlemeler için genelde ikinci bir functions dosyası oluşturur; örneğin: ozel-functions.php gibi. Böyle bir durumda kodları bu dosyanın içine ekleyeceğiz. şimdi WordPress URL’sindeki page yazısını sayfa olarak değiştirmek için sadece bu basit iki işlem yapmanız yeterli olacaktır:

WordPress Page Yazısını Değiştirme

 1. Önce temanızın functions.php dosyasının bir yedeğini alın. Unutmayın ki bu tür işlemlerin tamamında bir yedek almak her zaman için başınıza sorun açmanızı engelleyecektir.
 2. Dosyayı bilgisayarınıza indirip bir HTML editörü veya tercih ettiğiniz Notepad ve benzeri bir uygulama ile açın.
 3. Sayfada gördüğünüz kodların en sonuna aşağıdaki kodu ekleyin:

  function change_page_slug() {
  global $wp_rewrite;
  $wp_rewrite -> pagination_base = ‘sayfa’;
  }
  add_action(‘init’, ‘change_page_slug’);

 4. Kaydettiğiniz dosyayı tekrar sitenizin tema klasörüne yükleyin. Bu işlemleri dosyayı indirmeden hosting kontrol panelinden de yapmanız mümkün olacaktır. Çoğu hosting kontrol panelinde dosyaları düzenleme özelliği mevcuttur.
 5. WordPress sitenizin yönetim paneline girin ve “Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar” sayfasına girip, her hangi bir değişiklik yapmadan “Güncelle” butonuna tıklayın.
 6. WordPress sitenizdeki “page” yazıları artık “sayfa” olarak görünecektir.