WordPress yorumlarda web sitesi bölümü kaldırma ve link verilmesini engelleme

Webmaster Konuları
wordpress yorumlarda web sitesi kaldırma

WordPress ile hazırlanmış sitelerde bazen seoya katkısı nedeniyle, bazen de gerçekten gerektiğinden yorum bölümünü açık bırakmak isteyebilirsiniz. WordPress sitenizde yorum bölümünü açık bırakarak site ziyaretçilerinizin sorularını cevaplamanız, ziyaretçilerin birbirlerine yorumlarla yardımcı olmaları hem sitenizin ziyaretçi kitlesini tutmak açısından, hem de arama motoru optimizasyonu bakımından bir çok yararlar sağlar.

WordPress sitenizin yorum bölümünden “Web Sitesi” kutucuğunu silme ve yorum içinden link vermeyi engelleme.

WordPress yorum bölümünden web sitesi kutusu basitçe kodlamadan da silinmektedir, ancak yorum içine link eklenmesini de önleyeceğimiz için bu işi bir WordPress eklentisi ile nasıl yapabileceğimize değinmek istiyoruz.

Web sitenizin gerçek ve aktif kullanıcılarının yorumlarda web sitesi linkini yazmaları sizi rahatsız etmeyebilir. Ancak yorumları açık bırakılmış bir çok WordPress blog ve sitesi aç gözlü spam yapıcıların her zaman hedefinde olacaktır ve bu durum her ne kadar Akişmet gibi eklentiler kullanıyor olsanız bile bazen can sıkıcı olabilmektedir.

Backlink amacıyla gerek manuel, gerekse botlarla yapılan saldırılardan kurtulmanın tek yolu, yorumlarda link verilmesini engellemektir. Bunu da 2 yöntemle yapabiliriz.

1- WordPress yorum formundan Web Sitesi kutusunu kaldırmak
2- WordPress yorumlara URL eklenmesini engellemek

WordPress yorumlardan web sitesi bölümünü kaldırmak çoğu zaman link eklenmesi sorununu çözmez, çünkü yorum bölümüne doğrudan veya HTML kodları ile link eklemek halen mümkün olabilmektedir. Bu yüzden biz bu yazımızda size WordPress yorumlardan hem Web Sitesi kutusunu kaldırmanızı, hem de yorum içine link eklenmesini önlemenizi tavsiye edeceğiz.

Yorumdan Link Kaldırma Eklentisi
wordpress yorum link engelleme

WordPress yorumlardan web sitesi bölümü silme ve yorum içinde link verilmesini engelleme için kullanacağımız eklentinin adı Comment Link Remove and Other Comment Tools. Bu eklentiyi WordPress eklenti ekleme bölümünde ismiyle aratabilir veya bu linkten doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sırasıyla yapılacak işlemler birkaç basit adımda şunlardır.

  • Önce eklentiyi kurup etkinleştirin. Bu eklenti sayesinde WordPress yorumlardan hem Web Sitesi kutusunu kaldıracağız, hem de yorum içine düz URL veya HTML kodu ile link eklenmesini engelleyeceğiz.
  • Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress yönetim panelinin sol menü kısmında QC CLR Settings linki belirecektir, buna tıklayın. Eklenti ile ilgili sayfa açılacaktır.
  • Açılan sayfada, yorum bölümünden web sitesi kutusunu silmek, yorumlara düz veya html kodu ile link eklenmesini engellemek için resimde gösterilen ilk 4 şıkkı işaretleyin. yorumlardan web sitesi kaldırma
  • Kutucukları işaretledikten sonra eklenti sayfasını en alta çekin ve burada gördüğünüz değişiklikleri kaydet butonuna tıklayın.
  • Yaptığınız değişiklikleri kaydettikten sonra yorum bölümünden web sitesi kutucuğu kalkmış olacak ve yorum içine de hiç bir şekilde link eklenemez duruma gelmiş olacaktır.

WordPress ile ilgili tüm konular: