iCloud Saklama Alanı Ayarları Nasıl Yapılır?

Mobil Dünyası
icloud saklama alanı

Apple firması iPhone, iPad ve Mac ürünleri için bir yedekleme hizmeti sunuyor. Firmanın iCloude ismini verdiği bu servisin bir çok güzel yanı bulunuyor. Örneğin bu alanda iPhone telefon, iPad tablet ve Mac bilgisayarların tam bir yedeklemesi tutularak, bir cihaz değişikliği veya fabrika ayarlarına dönme zorunluluğu olduğunda, iCloud saklama alanında alınmış en son yedek ile her şeyi tekrar kurmak mümkün oluyor. Cihazlardaki tüm medya ve diğer bilgiler de geri geliyor. Bu şekilde kullanıcı tüm uygulama ve programlarını en baştan tek tek kurmak zorunda kalmıyor.

Ancak Apple’ın ücretsiz olarak verdiği 5 GB yedekleme alanı artık çoğu kullanıcı için yetersiz olmaya başladı. Eğer yetersiz kota nedeniyle daha yüksek alanlara sahip ücretli paketlere geçmek istemiyorsanız,  cihazınızda iCloud Saklama Alanı ayarları bölümüne girerek yedeklenmesini istemediğiniz uygulama ve programları devre dışı bırakabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

icloud yedekleme ayarları

  1. Cihazınızda Ayarlar’a dokunun
  2. İsminize dokunun
  3. iCloud’a dokunun
  4. Saklama Alanını Yönet’e dokunun
  5. Yedekler’e dokunun
  6. Cihaz adınıza dokunun
  7. Açılan pencerede uygulamaların yanındaki butonları devre dışı bırakarak veya aktif ederek yedekleme ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bu şekilde sizin için önemli olan uygulamalar her seferinde yedeklenecek, diğerleri artık yedeklenmeyecek ve devre dışı bıraktığınız anda varsa yedeklemesi hemen iCloud alanınızdan silinecektir.